Nauka golfa z Social Mediów ? moja opinia :)

Czy można nauczyć się golfa z kanałów na YT.

Genaealnie uważam, że większości aktywności można się nauczyć z podglądania innych. Zatem z YT też można się w mojej opinii nauczyć.

Pytanie generalne kogo podglądamy.

Golf to sport, gdzie ruch jest złożony. Swing jest trudnym elementem technicznym. Pytanie kluczowe, czy gracz na poziomie rekreacyjnym musi mieć swing profesjonalisty ? NIe. Ma grac prosto. Przecież możemy przejść pole golfowe tylko chipując. Wiadomo, że zajmie nam to więcej czasu niż dobrze grającemu, ale możemy. Generalnie uważam, że u nas w Polsce panuje dziwny kult perfekcji w golfie. Grając nawet w Czechach widać, że ludzie chcą się po prostu bawić. Mam wrażenie, że u nas parcie na walkę o HCP wielu ludziom zabiera fun z tej gry. Inną kwestią jest to, że wielu z nas oczekuje, że będzie grał lepiej  jednocześnie nie trenując, a idąc na DR pierwsze co robimy to wyciągamy w najgorszym wypadku woody.

Wracając do nauki. Uważam, że do poznania podstaw golfa nie jest nam potrzeby dobry trener. Do poznania podstaw, żeby nie nabierać z łych nawyków, potrzbna nam jest wiedza jak powinien wyglądać swing. Że dzieli się on na 10 pozycji która każda kolejna pośrednio wynika z poprzedniej. Ta wiedza płaszczyzna swingu, elementy wpływające na lot piłki i świadomość dlaczego tak leci a nie inaczej, pomoże nam się szybciej uczyć. Tutaj wraca do pojęcia dobry trener.

Zeby uczeń miał szybkie postępy w nauce, musi być świadomy. Dobry trener wytłumaczy, dlaczego piłka leci tak a nie inaczej i dlaczego np.  pozycja nadgarstka jest tak istotna i ma kluczowy wpływ na impact, a co za tym idzie lot piłki. Pytanie czy takie kwestie słyszymy na lekcjach . Postep w każdym sporcie jest pochodną świadomości gracza. Dlatego unikałbym rad zawodników, bo niestety zwykle to wygląda tak, że skoro jesteś praworęczny,  i robisz slajsa,to strzelaj ma lewo, może trafisz na fairway.

Podstawowym minusem filmików jest ich dwu płaszczyznowość. Trener pokaże nam ruch w 3D. Dla przykładu popularna L, czyli lewe ramie w odprowadzeniu kija do tylu swingu tworzy z kijem kąt prosty. To widzimy patrząc z przodu. Nie widać jednak , że szaft jest odchylony do tylu , bo taka jest płaszczyzna swingu. To powie nam dobry trener , niekoniecznie zobaczymy na kanale.

Puentując dla mnie Youtube to spora skarbnica wiedzy. Oczywiście jest sporo pierdół, ale świadomy obserwator złapie to w mig. Zajęcia z dobrym trenerem, który dokładnie wytłumaczy co z czego wynika. Potem dobór środków dydaktycznych to już inna sprawa. Ja 12 czy 13 lat temu oglądając swing Tigera w słynnej reklamie UPS widziałem tylko dynamikę. Ni jak patrząc na to nie byłem w stanie tego powtórzyć nez slajsa. inna sprawa że od ja uczyłem się, kiedy wszyscy mówili że główny wpływ na lot piłki ma ścieżka kija, a Trakman udowodnił, że główny wpływ ma na to kontakt na licu.MI tak naprawdę dopiero studia na PGA rozświetliły  wiele wątpliwości. Zatem najpierw nabyta od trenerów wiedza, potem indywidualna praca na wiedzy czerpanej z kanałów, kiedy wiemy co widzimy i kiedy sami będziemy w stanie weryfikować błędy . Wtedy mamy gwarantowany postęp.